HASDER
Halk Sanatları Vakfı

Ana Sayfa


HASDER
Halk Sanatları Enstitüsü
El Yapımı Ürün Kataloğu
►►►
HASDER Kültürel Hediyelik Eşya Tasarım Yarışması Özel Şartname

Amaç:

Bu yarisma ile, Kibris’in zengin kültür birikiminin tanitimina ve gelismesine katkida bulunabilecek, ülke çapinda herkesin katilimini saglayacak nitelikte satilabilir, yurt içi ve disindaki etkinliklerde yararlanilabilir, geleneksel ve/veya çagdas, el sanatlari agirlikli hediyelik kültürel esya üretiminin özendirilmesi, gelistirilmesi ve çesitlendirilmesi amaçlanmistir.

Bu amaç dogrultusunda,

-Nitelikli ve el sanatlari agirlikli hediyelik esya üretimini özendirmek, gelistirmek ve çesitlendirmek;

-Yeni tasarimlarla Kibris kültürünü çagdas bir bakisla tanitmak, yeni ve degisik kültürel hediyelik esya üretimine katkida bulunarak, ilgili sektöre örnek olusturmak;

-Bu alanda çalisan tasarimci ve üreticileri ödüllendirerek özendirmek, desteklemek ve motive etmek;

-Kibris’a özgü hediyelik esya üretimine sanatçilarin ve tasarimcilarin katilimini saglamak ve toplumun halksanatlarina ilgisini canli tutmak hedeflenmistir.

Kapsam

Yarisma, Kibris’ta ikamet eden tüm tasarimci, sanatçi ve üreticilere açiktir. Yarisma, asagida belirtilen el sanatlari dallarinda düzenlenmistir. Yarismacilar bu dallardan kendi alanlarina uygun olan(lar)i seçerek Basvuru Formu’nda belirtirler. Katilimcilar, isterlerse birden çok dalda tasarim ile yarismaya katilabilirler ancak, her katilimci bir dalda en çok bes tasarim ile yarismaya katilabilir. Ürünler (tasarimlar), çizim ya da maket olarak degil, 1/1 ölçekte üretilmis ve iki kopya bitmis ürün olarak teslim edilir. Ödül alan ürünler HASDER Halk Sanatlari Vakfi'na ait olur ve HASDER’in izni olmadan üretilip satilamaz.

1. Katagori

-Ana maddesi ahsap olan ve Kibris ahsap oymacilik tekniklerinin kullanildigi ürün grubu

2. Katagori

-Ana maddesi tekstil olan ürün grubu (el dokumasi, ipek böcegi kozasi isleri, Lapta isi, Lefkara isi, nakis, oya vb.)

3. Katagori

-Ana maddesi bitki ve bitkisel lifler olan Kibris örgü tekniklerinin kullanildigi ürün grubu (el yelpazesi, hasir sandalye, sele, sepet vb.)

4. Katagori

-Ana maddesi yukarida belirtilenlerin disinda kalan ve yerel üretim tekniklerinin kullanildigi karma ürün grubu (ana maddesi seramik, tas, alçi vb. olan veya ham madde olarak çesitli ham maddelerin kullanildigi karma ürün grubu)

Basvuru

Ürünler (tasarimlar), 15-20 Agustos 2005 tarihleri arasinda, çalisma saatleri içinde (08.30 – 16.30) asagida belirtilen adrese elden teslim edilir. Bu tarih ve saatten sonra yapilacak basvurular ve posta, kargo vb. yollarla teslimat kabul edilmez.

Yarismaya katilanlarin, her ürün/tasarimlari için ayri bir Basvuru Formu ve bilgi formu doldurmalari gerekmektedir.

Basvuru Formu üzerinde hiçbir yazi, isaret olmayan bos beyaz bir zarf içerisinde ve katilimci tarafindan yapistirilarak kapatilmis olarak teslim edilmesi gerekmektedir. Bu zarf esliginde iki kopya ürün ve bu ürünlere ait Bilgi Formu HASDER yetkililerine teslim edilmelidir.

HASDER yetkililerinin verecegi kayit numarasi, katilimcilar tarafindan Kapali Zarf, Bilgi Formu ve iki kopya ürün üzerine yazilir. Katilimcilar ve HASDER yetkilileri Kapali Zarf, Bilgi Formu ve iki kopya ürün üzerinde ayni numaranin oldugundan emin olarak basvuru islemini tamamlarlar. Teslim edilecek tasarimlarin, ambalajli olmasi gereklidir.

Zarflarin, Bilgi Formlarinin ve tasarimlar/ürünler  üzerinde, sözkonusu kayit numarasi disinda, ürün sahibinin kimligini gösterecek bir yazi, imza ya da isaret yer almaz.

Tasarimlar, tüm bu araç, belge ve uygulamalar eksiksiz ve dogru ise degerlendirmeye alinir. Katilimcilar, degerlendirme tamamlandiktan sonra Kapali Zarflarin, Degerlendirme Kurulu tarafindan açilmasini kabul ederler. Zarflarinda eksik bilgi ve belge olanlar yarisma disi birakilir.

Bilgi edinme ve ürün teslim adresi:

HASDER Halk Sanatlari Enstitüsü

Idadi sokak No:1

Selimiye Meydani - LEFKOSA

Tel: 2289020-2290309

Degerlendirme:

Bu yarismada, daha önce herhangi bir alanda pazarlanmamis ürünler degerlendirilir.

Ürünlerin degerlendirilmesinde:

-Yarisma kosullarina uygunluk,

-Çogaltima uygunluk,

-Kültürel kimlik özellikleri,

-Dogru tasarim,

-Malzemenin uygunlugu ve dogru kullanimi,

-Iyi isçilik,

-Ürüne iliskin bilgilendirme,

-Uygun ambalaj nitelikleri,

-Çevrecilik dikkate alinir.

Degerlendirme Kurulu:

HASDER 2004 Kültürel Hediyelik Esya Tasarimi Yarismasi'na katilan ürünleri degerlendirmek, ödüllendirilecek tasarimlari saptamak ve bazilarinin satin alinmasini önermek üzere bir Degerlendirme Kurulu olusturulur. Degerlendirme Kurulu üyeleri ve/veya yakinlari yarismaya katilamazlar.

Degerlendirme Kurulu, asagida gösterilen kisilerden olusur:

-Baskan (Halk Sanatlari Vakfi temsilcisi)

-Yarisma dallari ile ilgili uzman veya uzmanlar,

-Konuyla ilgili akademisyen veya akademisyenler,

-Endüstriyel tasarimci veya tasarimcilar.

Degerlendirme Kurulu, ihtiyaç duyarsa, kendi içinden veya disindan alt komisyonlar olusturabilir.

Ödüllendirme:

Bu yarismada, Degerlendirme Kurulu'nca seçilecek tasarimlara, her dal için bir Büyük Ödül, bir de Mansiyon Ödülü verilir. Ayrica Kibris Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odasi Özel Ödülü verilecektir

Büyük Ödül 1,500.00 USD, Mansiyon Ödülü 500.00 USD olarak belirlenmistir. Ödüller paylastirilmaz. Odanin Özel Ödülü ise her dal için 100 KL olacaktir. Degerlendirme Kurulu, ödüle deger yarismaci bulamadigi durumda, gerekçe belirterek ödül vermeyebilir. Yarismaya katilan tüm tasarimci/üreticilere birer Katilim Belgesi verilir.

Kullanim Hakki ve Sergileme:

HASDER, ödül almis olsun ya da olmasin uygun görecegi tasarimlari, yarisma sonrasindaki bir ay boyunca düzenleyecegi sergi ve/veya sergilerde kullanma-sergileme hakkina sahip olur.

HASDER, ödül almis ürünlerin her türlü telif hakkini (üretim, çogaltim, satis, sergileme vb.) satin almis kabul edilir.

Yarismada ödül kazanamamis tasarimlardan uygun bulunanlar, HASDER tarafindan tasarimci- üreticiden pazarlikla saptanacak makul bir ücret karsiliginda satin alinabilir.

Yarismaya katilan, ödül ve/veya sergilenmeye deger bulunan tasarimlarin her türlü yayin hakki HASDER'e aittir.

Geri Verme

Ödül kazanamayan tasarimlarin sahipleri, sergi bitimini izleyen 15 gün içinde, teslim ettikleri adresten ürünlerini geri alirlar. Bu süreyi geçirenler eserlerini geri alma haklarini yitirirler.

Öteki Hükümler

-Yarisma, her dal için en az 5 tasarimin katilimini öngörmektedir. Bu sayiya ulasilamadigi durumda o dalda yarisma iptal edilir.

-Katilimcilar, bu Özel Sartname'nin tüm hükümlerini istisnasiz kabul etmis sayilirlar ve herhangi bir sekilde itirazlari olmadigini imza ve beyan ederler.

Lefkosa/2005 UNOPS'un yürüttüğü ve USAID ile UNDP'nin finanse ettiği
İki Toplumlu Kalkınma Programı
tarafından desteklenmiştir.


Başa Dön


Tüm hakları saklıdır.  - © Halk Sanatları Vakfı - 2009