HASDER
Halk Sanatları Vakfı

Ana Sayfa


HASDER
Halk Sanatları Enstitüsü
El Yapımı Ürün Kataloğu
►►►
HASDER'den El Yapımı Ürün Yarışması

HASDER Halk Sanatları Enstitüsü, UNOPS'un yürüttüğü ve USAID ile UNDP'nin finanse ettiği İki Toplumlu Kalkınma Programı tarafından desteklenen "Elyapımı Kültürel Hediyelik Eşya Yarışması" düzenliyor.

Sanatçıları ve, bu alanda üretim yapanları motive etmeyi ve geleneksel elsanatlarını yaşatmayı ve geliştirmeyi amaçlayan bu proje Kıbrıslı Türk ve Rumlara açık olacak ve iki toplumun ortak kültür mirasını korumayı ve iki toplumun yakınlaşmasını hedefleyecek.

Proje çerçevesinde düzenlenecek yarışma ile geleneksel el sanatlarının yeniden üretilmesi, sanatçı ve üreticilerin konuyla daha çok ilgilenmesi ve yaratıcı düşüncelerle üretilecek yeni ürünler için Pazar oluşturmak ve kaybolmaya yüz tutan el sanatlarımızı canlandırmak düşünülmüştür.

Yarışma sonrasında yer alacak bir sergi ile yarışmaya katılan eserler ve Halk Sanatları Enstitüsü tarafından üretilen eserler birlikte iki toplumun beğenisine sunulacaktır. Yarışma dört kategoride yapılacak ve kullanılan malzemelerin cinsine göre değerlendirilecektir. Bu kategoriler aşağıdaki gibi belirlenmiştir:

 1. Kategori
  -Ana maddesi ahşap olan ve Kıbrıs ahşap oymacılık tekniklerinin kullanıldığı ürün grubu

 2. Kategori
  -Ana maddesi tekstil olan ürün grubu (el dokuması, ipek böceği kozası işleri, Lapta işi, Lefkara işi, nakış, oya vb.)

 3. Kategori
  -Ana maddesi bitki ve bitkisel lifler olan Kıbrıs örgü tekniklerinin kullanıldığı ürün grubu (el yelpazesi, hasır sandalye, sele, sepet vb.)

 4. Kategori
  -Ana maddesi yukarıda belirtilenlerin dışında kalan ve yerel üretim tekniklerinin kullanıldığı karma ürün grubu (ana maddesi seramik, taş, alçı vb. olan veya ham madde olarak çeşitli ham maddelerin kullanıldığı karma ürün grubu)

Her iki toplumdan sanatçı ve üreticilere açık olacak yarışma için gazetelere yarışma konusunda ilan verilecektir. Her kategori için iki ödül verilecektir. Birinci ödül "Büyük ödül" olacak ve 1500 USD, ikinci ödül ise "Mansiyon" olacak ve 500 USD olacaktır. Juri HASDER tarafından belirlenecek ve bu konuda deneyim ve birikimi olan her iki toplumdan uzmanlar ile profesyonellerden oluşacaktır. Yarışma sonrasında düzenlenecek sergiye katılacak eserler de bu juri tarafından belirlenecektir. Adil bir değerlendirme olması için gereken her şey yapılacaktır.

Ödüller sergi açılışında düzenlenecek seremonide verilecektir. Yarışma ile ilgili özel şartname daha sonra ilan edilecek adresten temin edilebilecektir.UNOPS'un yürüttüğü ve USAID ile UNDP'nin finanse ettiği
İki Toplumlu Kalkınma Programı
tarafından desteklenmiştir.


Başa Dön


Tüm hakları saklıdır.  - © Halk Sanatları Vakfı - 2009