HASDER
Halk Sanatları Vakfı

Ana Sayfa


HASDER
Halk Sanatları Enstitüsü
El Yapımı Ürün Kataloğu
►►►
HASDER ve Kıbrıs Sorununun Çözümü için Güzeltyurt Hareketi Birlikte: Gelecek için Güzelyurt.

Kıbrıs sorununun çözülmesi ve barışın gerçekleşmesi için geleneksel Kıbrıs kültürünün Kıbrıs Rum ve Türkleri tarafından korunması ve yaşatılması önem taşımaktadır. Bu amaçla HASDER Güzelyurt çocukları ve gençliği için eşi olmayan bir yaz kampı ve yaz okulu düzenliyor. Geleneklerimizin korunması ve yeni nesillere aktarılması bu kampta yaratıcı ve eğlenceli yollarla yapılacaktır.

İlk yaz okulu 10-14 yaş grubunu kapsayacak ve 20 gün olacaktır. Yapılacak etkinlikler arasında geleneksel Kıbrıs şarkı ve dansları, çevre, spor, sanat ve el işi etkinlikleri bulunmaktadır. İlk yaz okulunun tamamlanmasıyla ikinci bir yaz okulu da gerçekleşecek ve bu okul 15-25 yaş grubunu kapsayacaktır.

Bu iki yaz okulu Güzelyurt toplumunun eğlenceli bir yöntemle geleneksel kültürünü tanıyacağı ve korumayı öğreneceği bir ortam sağlayacak ve Rum ve Türk toplumu arasındaki güven, iletişim ve işbirliğini artıcaktır.

HASDER 1977 yaşama dernek olarak başlamış ve 2001 yılında vakıf olmuştur. Vakfın amacı eğitim, sanat, sosyal ve kültürel içerikli etkinlikler yapıp Kıbrıs kültür ve değerlerini araştırmak, korumak ve yaymaktır. HASDER belirtilen amaçlar doğrultusunda uluslararası halk dansları etkinlikleri, sergileri ve panelleri düzenlemiş, kitaplar, dergiler yayınlamış ve iki toplumlu birçok barış etkinliğine de destek vermiştir.

Başa Dön


Tüm hakları saklıdır.  - © Halk Sanatları Vakfı - 2009